Ticiet vai nē, mazkapitāla sia dibināšana ir samērā vienkārša. Šajā rakstā uzzināsiet, kā 2024. gadā norit uzņēmuma reģistrācija, kādi dokumenti nepieciešami, kā tikt pie juridiskās adreses u.tml.
Svarīgi – kļūt par mazkapitāla SIA dalībniekiem (īpašniekiem vai līdzīpašniekiem) var tikai fiziskas personas, skaitā ne vairāk, kā piecas. Katra persona vienlaikus drīkst būt tikai viena mazkapitāla SIA dalībniece. Arī par valdes locekļiem šajā uzņēmējdarbības formā drīkst kļūt tikai dalībnieki. Ja vēlaties plašākas iespējas, apsveriet pilna kapitāla SIA dibināšanu!
Uzņēmuma nosaukums
Jūsu pirmais uzdevums ir izdomāt jundibināmā uzņēmuma (kapitālsabiedrības) nosaukumu. Der paturēt prātā, ka SIA nosaukums drīkst atšķirties no Jūsu zīmola nosaukuma, piemēram, SIA Alfor plašākā sabiedrībā ir pazīstami kā “Fenikss Laimētava“. Bet, protams, tie drīkst arī sakrist.
Galvenais ir izdomāt unikālu nosaukumu, kāds vēl nav lietots līdz šim! Par to varat pārliecināties dažādos veidos, piemēram, meklējot nosaukumu Google, Uzņēmumu reģistra (UR) datubāzē, kā arī Patentu valdes mājaslapā. Noteikti der ieskatīties arī EUIPO – ES līmeņa preču zīmju datubāzē!
Iespējams, ir vērts arī pārliecināties, vai ir pieejams domēns ar Jūsu plānoto nosaukumu, piemēram, www.nosaukums.lv vai starptautiskie domēna paplašinājumi, ja plānojat izvērst savu darbību ārzemju tirgos. To varat izdarīt, piemēram, NIC (.lv) mājaslapā, GoDaddy (.com) u.c.
Nosaukuma vadlīnijas
Uzņēmumu reģistrs (UR) ir skaidri nodefinējis vadlīnijas, pēc kurām ir iespējams saprast, kāda veida nosaukumi tiks vai netiks akceptēti. Tātad, izvēloties nosaukumu, ņemiet vērā, ka:
- Drīkst izmantot latviešu un latīņu valodas alfabēta burtus
- Ir atļauts izmantot ciparus un šādus simbolus: % & + @ = ” –
- Drīkst izmantot arī pieturzīmes (punkts, komats, izsaukuma zīme)
UR akceptētu: SIA Parkside Properties, SIA 1+1=3, SIA auzas, tautu meita!
- Nedrīkst ietvert valsts vai pašvaldību iestāžu nosaukumus
- Nedrīkst ietvert arī vārdus valsts, pašvaldība, Latvijas Republika
- Nav ļauts ietvert citu komercdarbības veidu elementus (AS, IK u.c.)
- Netiks akceptēta arī necenzētu vārdu un divdomību lietošana
- Nedrīkst sakrist ar jau reģistrētu nosaukumu, preču zīmi vai tās daļu
UR noraidītu: SIA Saeimas ēdnīca, SIA Ik vakaru es skrienu, SIA Google yourself!
Būtiski atzīmēt, ka nosaukums visos dokumentos ir rakstāms vienādi, piemēram, SIA “Grāmatvedis24” vai Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Grāmatvedis24”.
Dibināšanas izmaksas
Covid-19 radītā epidemioloģiskā situācija pamudināja UR realizēt sen plānotu ieceri – uz mūžīgiem laikiem svītrot klātienes reģistrāciju no savu pakalpojumu saraksta. Tas nozīmē, ka šobrīd dibināšanai ir ejami tikai divi ceļi, katrs no tiem ar atšķirīgu izcenojumu un citiem aspektiem.
Reģistrējoties pa pastu
- Pamatkapitāls: no 1 eiro
- Valsts nodeva: no 20 eiro
- Notāra pakalpojumi: no 45 eiro
- Pasta izdevumi: ap 2 eiro
Reģistrējoties elektroniski
- Pamatkapitāls: no 1 eiro
- Valsts nodeva: no 20 eiro
- Parakstīšana: bezmaksas*
- Iesniegšana: bezmaksas
Uzņēmuma reģistrēšana elektroniskā veidā ir ērtāka, lētāka un mazāk laikietilpīga. Šķiet, vienīgais šķērslis varētu būt tāds, ka kādam no dibinātājiem nav pieejams e-paraksts (klasiskā izpratnē). Taču tam ir lieliska alternatīva, par ko pastāstīsim vairāk reģistrācijas iespēju sadaļā. Tajā būs arī sīkāk aplūkoti Latvijas zvērinātu notāru pakalpojumi (parakstu apliecināšana), tostarp, cenrādis.
Juridiskā adrese
Katram uzņēmumam ir nepieciešama sava juridiskā adrese. Tas tādēļ, lai valsts iestādes varētu pa pastu nosūtīt svarīgus dokumentus vai paziņojumus, kas adresēti kapitālsabiedrības valdei.
Ja gadījumā uzņēmuma valde vairākus mēnešus uz šiem paziņojumiem nereaģē, var tikt pieņemts lēmums likvidēt kapitālsabiedrību, jo tās dibināšanas laikā ir sniegtas nepatiesas ziņas par juridisko adresi – tā norādīta fiktīva. Lai šāda situācija neveidotos, ir būtiski uzņēmumu reģistrēt tādā adresē, ko tam ir tiesības un praktiskas iespējas lietot korespondences saņemšanai!
- Ir svarīgi, lai dokumentos juridiskā adrese būtu norādīta precīza, tādā pašā formā, kā, piemēram, Valsts adrešu reģistrā, citādi UR noraidīs Jūsu pieprasījumu.
- Par juridisko adresi var kalpot tikai tāda, kas pieder ēkai vai telpu grupai (māja, dzīvoklis, birojs un tamlīdzīgas telpas, kam piešķirts kadastra apzīmējums). Tas nozīmē, ka nederēs, piemēram, zemes gabals, uz kura izvietota pastkastīte vai Valsts zemes dienestā nereģistrēta jaunbūve.
Pašiem piederoša adrese
Ja kādam no KR4 veidlapas parakstītājiem pieder nekustamais īpašums, kas atbilst augstāk minētajām prasībām, tad to varat reģistrēt kā savu juridisko adresi. Tādā gadījumā pat nav nepieciešama juridiskās adreses īpašnieka piekrišana rakstiskā formā.
Citiem piederoša adrese
Ja nevienam ar uzņēmuma dibināšanu saistītam cilvēkam nav atbilstoša nekustamā īpašuma, vai ja neviens tādu nav gatavs atvēlēt, varat piemeklēt kādu citu, visbiežāk draugu vai radinieku, kurš būtu ar mieru, ka viņam piederošu īpašumu reģistrējat kā savu juridisko adresi. Tādā gadījumā šim cilvēkam būs jāaizpilda un jāparaksta rakstisku piekrišanu.
Juridiskās adreses noma
Ļoti populāra alternatīva ir vienkārši iznomāt juridisko adresi. To izvēlas, vidēji, katrs piektais uzņēmuma dibinātājs. Tādā gadījumā, Jūs ļoti īsā laikā saņemsiet piekrišanu (juridiskās adreses nomas līgumu) – parakstītu elektroniski vai ar roku, un bez bēdu varēsiet veikt uzņēmuma reģistrāciju.
SIA dibināšanas dokumenti
Jūsu nākamais uzdevums ir ļoti rūpīgi sagatavot iesniegšanai nepieciešamos dokumentus. Aptuveni, 85% gadījumu UR atsaka reģistrēšanu, jo aizpildīšanas laikā ir ielaista viena vai vairākas kļūdas.
- Dibināšanas lēmums / līgums
- Pieteikuma veidlapa KR4
- Uzņēmuma statūti
- Dalībnieku reģistra nodalījums
- Izziņa par valsts nodevas apmaksu
- Adreses īpašnieka piekrišana
- Izziņa par pamatkapitāla iemaksu
- Valdes paziņojums par adresi
- Iesniegums VID PVN reģistram
Dibināšanas lēmums / līgums
Dokumenta nosaukums izriet no dibinātāju skaita – ja uzņēmumu dibina viens cilvēks, tad tiek sastādīts dibināšanas lēmums, taču ja vairāki – dibināšanas līgums. Tajā tiek norādīta informācija par dibinātājiem, pamatkapitāla lielums, daļu skaits un to nominālvērtība, kā arī fakts, cik uzņēmuma daļas pienāksies katram no dibinātājiem. Tāpat tiek norādīta informācija par dibināšanas izdevumiem.
Paraksta visi dibinātāji
Pieteikuma veidlapa KR4
Apjomīga veidlapa, kas saturēs vispārīgu informāciju par topošo uzņēmumu. Iekļaujamās detaļas – plānotais nosaukums, juridiskā adrese, info par pamatkapitāla apmēru, patiesā labuma guvējiem, valdes locekļiem, to tiesībām uzņēmuma pārstāvēšanā, padomes locekļiem, ja tādi ir plānoti u.c.
Paraksta dibinātāji un valdes locekļi
Paraksti ir apliecināmi notariāli!
Uzņēmuma statūti
Šajā dokumentā ir iespējams iekļaut informāciju par uzņēmuma pastāvēšanas termiņu, ja tādu vēlaties noteikt, informāciju par pamatkapitāla lielumu, daļu skaitu un to atsavināšanas noteikumiem, informāciju par valdes locekļu pārstāvības tiesībām, kā arī citus noteikumus, ko uzskatāt par būtiskiem.
Paraksta visi dibinātāji
Dalībnieku reģistra nodalījums
Svarīgs dokuments, kurā sākotnēji būs norādīta detalizēta informācija par dibinātājiem un viņiem piederošajām kapitāldaļām, bet vēlāk šeit tiks fiksētas arī visas izmaiņas gadījumā, ja daļu sadalījums tiks mainīts, piemēram, ja kāds no līdzīpašniekiem būs nolēmis savas daļas pārdot kādai citai personai.
Paraksta visi valdes locekļi
Paraksti ir apliecināmi notariāli!
Izziņa par valsts nodevas apmaksu
Ja dibināšanas dokumentus plānojat parakstīt ar roku un sūtīt pa pastu, veiksiet valsts nodevas apmaksu savā internetbankā. Pēc maksājuma veikšanas būs iespējams lejupielādēt maksājuma uzdevumu. Saglabājiet to, izdrukājiet un pēcāk pievienojiet pārējiem iesniedzamajiem dokumentiem.
Izziņa nav jāparaksta
Juridiskās adreses īpašnieka piekrišana
Ja juridiskā adrese nav Jūsu vai kāda cita dibinātāja / valdes locekļa īpašumā, tad būs nepieciešama rakstiska īpašnieka atļauja. Īpašnieks to var parakstīt gan elektroniski, gan ar roku. Šo dokumentu kopš 2021. gada septembra nav nepieciešams iesniegt UR kopā ar pārējiem, taču tas kalpos par juridisku pamatu jūsu tiesībām izmantot šo adresi kā savu juridisko adresi.
Paraksta nek. īpašuma īpašnieks
Izziņa par pamatkapitāla iemaksu
Pēc tam, kad atvērsiet uzņēmuma pagaidu bankas kontu, Jums tajā būs jāieskaita pamatkapitālu tādā apmērā, kāds atrunāts dibināšanas lēmumā / līgumā. Maksājumu veiksiet no sava privātā konta un pēc pārskaitījuma veikšanas saglabāsiet maksājuma uzdevumu. To elektroniskā vai izdrukātā veidā pievienosiet pārējiem iesniedzamajiem dokumentiem.
Izziņu nav jāparaksta
Valdes paziņojums par juridisko adresi
Vienkāršs dokuments, kura mērķis ir informēt UR par to, ka noteiktā adresē valdes locekļi būs sasniedzami no valsts iestāžu puses, sūtot uzņēmuma pārstāvjiem kādus dokumentus vai paziņojumus.
Paraksta uzņēmuma valde
Iesniegums reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā
Šī iesnieguma veidlapu atradīsiet VID mājaslapā – Veidlapas un iesniegumi. To ir nepieciešams sagatavot un aizpildīt tikai tādā gadījumā, ja vēlaties kļūt par PVN maksātājiem. Atgādinām, ka tas nav obligāti, ja darbosieties lokāli un jūsu apgrozījums nepārsniegs 50 000 eiro gadā. Dokuments ir pievienojams pārējiem, iesniedzot tos UR. Atbildi no VID puses saņemsiet EDS sistēmā 5 darba dienu laikā.
Paraksta uzņēmuma valde
Dokumentu sagatavošana
Taupiet savu laiku un uzticiet dokumentu sagatavošanu mums, tikai no € 17.50!
- 1000+ dibinātu uzņēmumu
- Naudas atgriešanas garantija
Bankas konta atvēršana
Nākamais solis – sev saistošā bankā Jums būs jātver uzņēmuma pagaidu konts. To varēsiet izdarīt gan klātienē, iepriekš piezvanot pa bankas klientu apkalpošanas tālruni un piesakot savu vizīti, gan attālināti – elektroniski parakstot bankas sūtītos dokumentus. Populārākos risinājumus piedāvā Swedbank, Citadele, Luminor, Revolut u.c. Konta atvēršana un izmantošana vairākus mēnešus būs bez maksas. Procesu ērtāku padarīs fakts, ka jau esat konkrētās bankas klients kā privātpersona.
Svarīgi atzīmēt – UR akceptēs tikai tādu kontu, kas atvērts bankā, nevis maksājumu platformā (piemēram, TransferWise). Valstij, kurā banka reģistrēta, nav nozīmes.
Pēcāk, kad konts būs veiksmīgi atvērts, no sava (privātpersonas) konta pārskaitīsiet dokumentos minēto pamatkapitāla apmēru, kā maksājuma mērķi minot “pamatkapitāla iemaksa“. Ja esat vairāki dibinātāji, tad katrs pārskaitīs tik lielu summu, kāda atrunāta dibināšanas līgumā. Noteikti nevajadzētu aizmirst saglabāt maksājuma uzdevumus un tos pievienot iesniedzamajiem dokumentiem!
Valsts nodevas apmaksa
Iesniedzot dokumentus elektroniski, valsts nodevu varēsiet apmaksāt tiešsaistē (iesniegšanas procesā), izmantojot internetbanku vai bankas karti. Tādā gadījumā maksājuma uzdevums par valsts nodevas apmaksu nebūs jāpievieno UR iesniedzamajiem dibināšanas dokumentiem.
Ja dokumentus sūtīsiet pa pastu – vismaz divas dienas pirms dokumentu izsūtīšanas UR veiciet valsts nodevas pārskatījumu no sava privātā konta un saglabājiet maksājuma uzdevumu, jo to būs jāizdrukā un jāpievieno pārējiem dokumentiem! Nodevas apmērs izriet no tā, cik ātru gribat dokumentu izskatīšanu:
- Izskatīšana 1 darba dienā: 60 €
- Izskatīšana 1-3 darba dienās: 20 €
Valsts kase
Reģ. Nr. 90000050138
Konts: LV84TREL1060190913200
Maksājuma mērķis: Valsts nodeva par SIA Nosaukums reģistrāciju
Uzņēmuma reģistrācija
Pēdējais solis būs Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistram iesniegt visus sagatavotos dokumentus. To izdarīt varēsiet divos veidos, par ko sīkāk uzzināsiet mazliet zemāk. Pēc dokumentu saņemšanas valsts notārs izskatīs Jūsu pieteikumu nedēļas laikā un sniegs atbildi lēmuma formā – Jūsu e-pastā vai citā saziņas veidā, kāds norādīts KR4 pieteikuma veidlapā.
Reģistrējoties elektroniski
Elektroniskā reģistrācija ir iespējama caur UR pakalpojumu portālu, kurā Jūs vienkāršā veidā aizpildīsiet prasīto informāciju, kā arī augšupielādēsiet dokumentus. Būtiski atcerēties, ka dokumentiem ir jābūt parakstītiem ar drošu elektronisko parakstu no visu dibinātāju puses. Ja dokuments ir jāparaksta vairākām personām, tad tās visas paraksta vienu un to pašu failu, nevis katra savu eksemplāru.
Noderīgi – daudzi ik dienu savā internetbankā autentificējas ar Smart ID aplikāciju. Ar šo pašu aplikāciju ir iespējams arī elektroniski bez maksas parakstīt dokumentus. (Sīkāka informācija)
Reģistrējoties pa pastu
Izvēloties šo opciju, ņemiet vērā, ka kopējās dibināšanas izmaksas būs augstākas līdzīgi kā ieguldītais laiks. Visus dokumentus parakstīsiet ar roku un, kopā ar citiem dibinātājiem, ja tādi būs, dosieties pie tuvākā zvērināta notāra, lai tas veiktu parakstu apstiprināšanu uz KR4 veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma. Tālāk dosieties uz tuvāko Latvijas pasta filiāli un nosūtīsiet dokumentus uz:
Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, Pērses iela 2, Rīga, LV-1011
Darāmais pēc reģistrācijas
Pēc tam, kad no valsts notāra puses saņemsiet pozitīvu lēmumu par uzņēmuma reģistrāciju, sazināsieties ar banku un pārformēsiet uzņēmuma pagaidu kontu par pastāvīgo norēķinu kontu. Tāpat izveidosiet savam uzņēmumam E-adresi ātrākai komunikācijai ar valsts iestādēm. Visbeidzot, rekomendējam noslēgt sadarbību ar ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumu, kas palīdzēs sagatavot pirmos darba līgumus, rēķinus un citas lietas, lai pēc iespējas ātrāk Jūs varētu sākt nodarboties ar uzņēmējdarbību!
Grāmatveža piesaistīšana
Mēs parūpēsimies par Jūsu uzņēmuma
grāmatvedību – tikai no € 30.00 mēnesī!
- Vairāk nekā 10 gadu pieredze
- Uzticamu grāmatvežu komanda