Skip to main content

Mazkapitāla SIA dibināšana

By 3 aprīlis, 2023Uzņēmējdarbība
mazkapitāla sia dibināšana un reģistrācija

Ticiet vai nē, mazkapitāla sia dibināšana ir samērā vienkārša. Šajā rakstā uzzināsiet, kā 2023. gadā norit uzņēmuma reģistrācija, kādi dokumenti nepieciešami, kā tikt pie juridiskās adreses u.c.

Uzņēmuma nosaukums

Jūsu pirmais uzdevums ir izdomāt jundibināmā uzņēmuma (kapitālsabiedrības) nosaukumu. Der paturēt prātā, ka SIA nosaukums drīkst atšķirties no Jūsu zīmola nosaukuma, piemēram, SIA Alfor plašākā sabiedrībā ir pazīstami kā “Fenikss Laimētava“. Bet, protams, tie drīkst arī sakrist.

Galvenais ir izdomāt unikālu nosaukumu, kāds vēl nav lietots līdz šim! Par to varat pārliecināties dažādos veidos, piemēram, meklējot nosaukumu Google, Uzņēmumu reģistra (UR) datubāzē, kā arī Patentu valdes mājas lapā. Noteikti der ieskatīties arī EUIPO – ES līmeņa preču zīmju datubāzē!

Iespējams, ir vērts arī pārliecināties, vai ir pieejams domēns ar Jūsu plānoto nosaukumu, piemēram, www.nosaukums.lv vai starptautiskie domēna paplašinājumi, ja plānojat izvērst savu darbību ārzemju tirgos. To varat izdarīt, piemēram, NIC (.lv) mājas lapā, GoDaddy (.com) u.c.

Nosaukuma vadlīnijas

Uzņēmumu reģistrs (UR) ir skaidri nodefinējis vadlīnijas, pēc kurām ir iespējams saprast, kāda veida nosaukumi tiks vai netiks akceptēti. Tātad, izvēloties nosaukumu, ņemiet vērā, ka:

 • Drīkst izmantot latviešu un latīņu valodas alfabēta burtus
 • Ir atļauts izmantot ciparus un šādus simbolus: % & + @ = ” –
 • Drīkst izmantot arī pieturzīmes (punkts, komats, izsaukuma zīme)
UR akceptētu: SIA Parkside Properties, SIA 1+1=3, SIA auzas, tautu meita!
 • Nedrīkst ietvert valsts vai pašvaldību iestāžu nosaukumus
 • Nedrīkst ietvert arī vārdus valsts, pašvaldība, Latvijas Republika
 • Nav ļauts ietvert citu komercdarbības veidu elementus (AS, IK u.c.)
 • Netiks akceptēta arī necenzētu vārdu un divdomību lietošana
 • Nedrīkst sakrist ar jau reģistrētu nosaukumu, preču zīmi vai tās daļu
UR noraidītu: SIA Saeimas ēdnīca, SIA Ik vakaru es skrienu, SIA Google yourself!

Būtiski atzīmēt, ka nosaukums visos dokumentos ir rakstāms vienādi, piemēram, SIA “Grāmatvedis24” vai Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Grāmatvedis24”.

Dibināšanas izmaksas

Covid-19 radītā epidemioloģiskā situācija pamudināja UR realizēt sen plānotu ieceri – uz mūžīgiem laikiem svītrot klātienes reģistrāciju no savu pakalpojumu saraksta. Tas nozīmē, ka šobrīd dibināšanai ir ejami tikai divi ceļi, katrs no tiem ar atšķirīgu izcenojumu un citiem aspektiem.

Reģistrējoties pa pastu

 • Pamatkapitāls: no 1 eiro
 • Valsts nodeva: no 20 eiro
 • Notāra pakalpojumi: no 45 eiro
 • Pasta izdevumi: ap 2 eiro

Reģistrējoties elektroniski

 • Pamatkapitāls: no 1 eiro
 • Valsts nodeva: no 20 eiro
 • Parakstīšana: bezmaksas*
 • Nosūtīšana: bezmaksas

Uzņēmuma reģistrēšana elektroniskā veidā ir ērtāka, lētāka un mazāk laikietilpīga. Šķiet, vienīgais šķērslis varētu būt tāds, ka kādam no dibinātājiem nav pieejams e-paraksts (klasiskā izpratnē). Taču tam ir lielisks bezmaksas risinājums, par ko pastāstīsim vairāk reģistrācijas iespēju sadaļā. Tajā būs arī sīkāk aplūkoti Latvijas zvērinātu notāru pakalpojumi (parakstu apliecināšana), tostarp, cenrādis.

Juridiskā adrese

Katram uzņēmumam ir nepieciešama sava juridiskā adrese. Tas tādēļ, lai  valsts iestādes varētu pa pastu nosūtīt svarīgus dokumentus vai paziņojumus, kas adresēti kapitālsabiedrības valdei.

Ja gadījumā uzņēmuma valde vairākus mēnešus uz šiem paziņojumiem nereaģē, var tikt pieņemts lēmums likvidēt kapitālsabiedrību, jo tās dibināšanas laikā ir sniegtas nepatiesas ziņas par juridisko adresi – tā norādīta fiktīva. Lai šāda situācija neveidotos, ir būtiski uzņēmumu reģistrēt tādā adresē, ko tam ir tiesības un praktiskas iespējas lietot korespondences saņemšanai!

SIA juridiskā adrese
 • Ir svarīgi, lai dokumentos juridiskā adrese būtu norādīta precīza, tādā pašā formā, kā, piemēram, Valsts adrešu reģistrā, citādi UR noraidīs Jūsu pieprasījumu.
 • Par juridisko adresi var kalpot tikai tāda, kas pieder ēkai vai telpu grupai (māja, dzīvoklis, birojs). Tas nozīmē, ka, piemēram, nederēs zemes gabals, uz kura izvietota pastkastīte.

Pašiem piederoša adrese

Ja kādam no KR4 veidlapas parakstītājiem pieder nekustamais īpašums, kas atbilst augstāk minētajām prasībām, tad to varat reģistrēt kā savu juridisko adresi. Tādā gadījumā pat nav nepieciešama juridiskās adreses īpašnieka piekrišana rakstiskā formā.

Citiem piederoša adrese

Ja nevienam ar uzņēmuma dibināšanu saistītam cilvēkam nav atbilstoša nekustamā īpašuma, vai ja neviens tādu nav gatavs atvēlēt, varat piemeklēt kādu citu, visbiežāk draugu vai radinieku, kurš būtu ar mieru, ka viņam piederošu īpašumu reģistrējat kā savu juridisko adresi. Tādā gadījumā šim cilvēkam būs jāaizpilda un jāparaksta rakstisku piekrišanu.

Juridiskās adreses noma

Ļoti populāra alternatīva ir vienkārši iznomāt juridisko adresi. To izvēlas, vidēji, katrs piektais uzņēmuma dibinātājs. Tādā gadījumā, Jūs ļoti īsā laikā saņemsiet piekrišanu – parakstītu elektroniski vai ar roku, un bez bēdu varēsiet veikt uzņēmuma reģistrāciju. Tāpat, ja pastkastītē pienāks Jums adresēts sūtījums, nekavējoties par to tiksiet informēts, paralēli saņemot dažādas korespondences pārsūtīšanas iespējas.

Valsts nodevas apmaksa

Galvenais, ko paturēt prātā – vismaz divas dienas pirms dokumentu iesniegšanas UR veiciet valsts nodevas pārskatījumu no sava privātā konta un saglabājiet maksājuma uzdevumu, jo to būs jāpievieno pārējiem dokumentiem! Nodevas apmērs izriet no tā, cik ātru gribat dokumentu izskatīšanu.

 • Izskatīšana 1 darba dienā: 60 €
 • Izskatīšana 1-3 darba dienās: 20 €

Valsts kase
Reģ. Nr. 90000050138
Konts: LV84TREL1060190913200
Maksājuma mērķis: Plānotais uzņēmuma nosaukums, nodeva par mazkapitāla SIA reģistrāciju.

SIA dibināšanas dokumenti

Jūsu nākamais uzdevums ir ļoti rūpīgi sagatavot iesniegšanai nepieciešamos dokumentus. Aptuveni, 85% gadījumu UR atsaka reģistrēšanu, jo aizpildīšanas laikā ir ielaista viena vai vairākas kļūdas.

 • Dibināšanas lēmums / līgums
 • Pieteikuma veidlapa KR4
 • Uzņēmuma statūti
 • Dalībnieku reģistra nodalījums
 • Izziņa par valsts nodevas apmaksu
 • Adreses īpašnieka piekrišana
 • Valdes paziņojums par adresi
 • Iesniegums VID PVN reģistram

Dibināšanas lēmums / līgums

Dokumenta nosaukums izriet no dibinātāju skaita – ja uzņēmumu dibina viens cilvēks, tad tiek sastādīts dibināšanas lēmums, taču ja vairāki – dibināšanas līgums. Tajā tiek norādīta informācija par dibinātājiem, pamatkapitāla lielums, daļu skaits un to nominālvērtība, kā arī fakts, cik uzņēmuma daļas pienāksies katram no dibinātājiem. Tāpat tiek norādīta informācija par dibināšanas izdevumiem.

Paraksta visi dibinātāji

Pieteikuma veidlapa KR4

Apjomīga veidlapa, kas saturēs vispārīgu informāciju par topošo uzņēmumu. Iekļaujamās detaļas – plānotais nosaukums, juridiskā adrese, info par pamatkapitāla apmēru, patiesā labuma guvējiem, valdes locekļiem, to tiesībām uzņēmuma pārstāvēšanā, padomes locekļiem, ja tādi ir plānoti u.c.

Paraksta dibinātāji un valdes locekļi
Paraksti ir apliecināmi notariāli!

Uzņēmuma statūti

Šajā dokumentā ir iespējams iekļaut informāciju par uzņēmuma pastāvēšanas termiņu, ja tādu vēlaties noteikt, informāciju par pamatkapitāla lielumu, daļu skaitu un to atsavināšanas noteikumiem, informāciju par valdes locekļu pārstāvības tiesībām, kā arī citus noteikumus, ko uzskatāt par būtiskiem.

Paraksta visi dibinātāji

Dalībnieku reģistra nodalījums

Svarīgs dokuments, kurā sākotnēji būs norādīta detalizēta informācija par dibinātājiem un viņiem piederošajām kapitāldaļām, bet vēlāk šeit tiks fiksētas arī visas izmaiņas gadījumā, ja daļu sadalījums tiks mainīts, piemēram, ja kāds no līdzīpašniekiem būs nolēmis savas daļas pārdot kādai citai personai.

Paraksta visi valdes locekļi
Paraksti ir apliecināmi notariāli!

Izziņa par valsts nodevas apmaksu

Pēc tam, kad veiksiet valsts nodevas apmaksu, Jūsu internetbankā būs iespējams lejupielādēt maksājuma uzdevumu. Saglabājiet to, un pēcāk pievienojiet pārējiem iesniedzamajiem dokumentiem. Atcerieties, ka valsts nodevu būtu jāapmaksā vismaz divas dienas pirms dokumentu iesniegšanas reģistrācijai UR.

Izziņu nav jāparaksta

Juridiskās adreses īpašnieka piekrišana

Ja juridiskā adrese nav Jūsu vai kāda cita dibinātāja / valdes locekļa īpašumā, tad būs nepieciešama rakstiska īpašnieka atļauja. Īpašnieks to var parakstīt gan elektroniski, gan ar roku. Šo dokumentu kopš 2021. gada septembra nav nepieciešams iesniegt UR kopā ar pārējiem, taču tas kalpos par juridisku pamatu jūsu tiesībām izmantot šo adresi kā savu juridisko adresi.

Paraksta nek. īpašuma īpašnieks

Valdes paziņojums par juridisko adresi

Vienkāršs dokuments, kura mērķis ir informēt UR par to, ka noteiktā adresē valdes locekļi būs sasniedzami no valsts iestāžu puses, sūtot uzņēmuma pārstāvjiem kādus dokumentus vai paziņojumus.

Paraksta visi valdes locekļi

Iesniegums reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā

Šī iesnieguma veidlapu atradīsiet VID mājas lapā – Veidlapas un iesniegumi. To ir nepieciešams sagatavot un aizpildīt tikai tādā gadījumā, ja vēlaties kļūt par PVN maksātājiem. Atgādinām, ka tas nav obligāti, ja darbosieties lokāli un jūsu apgrozījums nepārsniegs 40 000 eiro gadā. Dokuments ir pievienojams pārējiem, iesniedzot tos UR. Atbildi no VID puses saņemsiet EDS sistēmā 5 darba dienu laikā.

Paraksta viens valdes pārstāvis

dokumentu sagatavošana sia dibināšanai

Dokumentu sagatavošana

Taupiet savu laiku un uzticiet dokumentu sagatavošanu mums, tikai no € 17.50!

 • 500+ dibinātu uzņēmumu
 • Naudas atgriešanas garantija
APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

Uzņēmuma reģistrācija

Nenoliedzami, šis solis uzņēmuma dibināšanas procesā ir pats būtiskākais, jo tas izšķirs, vai Jums ļaus nodarboties ar uzņēmējdarbību – ierakstīs Jūsu sabiedrību Komercreģistrā. Kad esat kvalitatīvi sagatavojuši visus nepieciešamos dokumentus un izpildījuši citas augstāk minētās formalitātes, varat tos nosūtīt Uzņēmumu reģistram (UR) izskatīšanai, kas ilgs 1-3 darba dienas. Jums ir divas opcijas, kā to realizēt – sūtot pa pastu vai elektroniski.

Svarīgi – kļūt par mazkapitāla SIA dalībniekiem (īpašniekiem vai līdzīpašniekiem) var tikai fiziskas personas, skaitā ne vairāk, kā piecas. Katra persona vienlaikus drīkst būt tikai viena mazkapitāla SIA dalībniece. Arī par valdes locekļiem šajā uzņēmējdarbības formā drīkst kļūt tikai dalībnieki. Ja vēlaties plašākas iespējas, apsveriet pilna kapitāla SIA dibināšanu!

Reģistrējoties pa pastu

Izvēloties šo opciju, ņemiet vērā, ka kopējās dibināšanas izmaksas būs augstākas, līdzīgi, kā ieguldītais laiks. Visus dokumentus parakstīsiet ar roku un, kopā ar citiem dibinātājiem, ja tādi būs, dosieties pie tuvākā zvērināta notāra, lai tas veiktu parakstu apstiprināšanu uz KR4 veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma. Tālāk dosieties uz tuvāko Latvijas pasta filiāli un nosūtīsiet dokumentus uz:

Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, Pērses iela 2, Rīga, LV-1011

Reģistrējoties elektroniski

Elektroniskā reģistrācija ir iespējama caur portālu Latvija.lv, kurā Jūs vienkāršā veidā aizpildīsiet prasīto informāciju, kā arī augšupielādēsiet dokumentus. Būtiski atcerēties, ka visiem elektroniski iesniegtajiem dokumentiem, izņemot izziņu par valsts nodevas apmaksu, ir jābūt parakstītiem ar drošu e-parakstu no visu dibinātāju vai juridiskās adreses īpašnieka puses. Tāpat būtiski atcerēties, ka, ja dokumentu ir jāparaksta vairākām personām, tad visi paraksta vienu un to pašu failu, nevis katrs savu eksemplāru.

Noderīgi – daudzi ik dienu savā internetbankā autentificējas ar Smart ID aplikāciju. Ar šo pašu aplikāciju ir iespējams arī elektroniski parakstīt dokumentus bez maksas, izmantojot tādas platformas, kā  Dokobit.com vai Edoks.lv, ko akceptē arī Uzņēmumu reģistrs.

Bankas konta atvēršana

Pēdējais solis – Jums būs jāatver uzņēmuma bankas konts, ko varēsiet izdarīt gan klātienē, iepriekš piezvanot pa bankas klientu apkalpošanas tālruni un piesakot savu vizīti, vai attālināti – elektroniski parakstot bankas sūtītos dokumentus. Populārākos risinājumus piedāvā Swedbank, Citadele un Luminor. Konta atvēršana un izmantošana vairākus mēnešus būs bez maksas. Procesu ērtāku padarīs fakts, ka Jums jau ir privātpersonas konts konkrētajā bankā.

Pēcāk, kad konts būs veiksmīgi atvērts, no sava privātpersonas konta pārskaitīsiet dokumentos minēto pamatkapitāla apmēru, kā maksājuma mērķi minot “pamatkapitāla iemaksa“. Ja esat vairāki dibinātāji, tad katrs pārskaitīs tik lielu summu, kāda norādīta dibināšanas līgumā.

ārpakalpojuma grāmatvedis

Grāmatveža piesaistīšana

Mēs parūpēsimies par Jūsu uzņēmuma
grāmatvedību – tikai no € 30.00 mēnesī!

 • Vairāk nekā 10 gadu pieredze
 • Uzticamu grāmatvežu komanda
APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU